Czosnek - tybetański eliksir młodości.

Czosnku nie muszę nikomu przedstawiać, tak mniemam, a tym bardziej wdawać się w opis wyglądu poszczególnych organów. Czosnek wszyscy znają i poważają, uprawiają i spożywają (chociaż, niektórzy są w stanie zrezygnować z konsumpcji owego z powodu jego, teoretycznie, przykrego zapachu). Pomijając tę, bądź co bądź, sugestywną opinię, czosnek posiada szereg prozdrowotnych właściwości i rezygnacja z jego używania, chociażby w kwestii kulinarnej, nie jest dobrym pomysłem. Roślina wyjątkowa od czasów starożytnych. Pochodzi z terenów wschodnich - Indie i Afganistan. W Starożytnym Egipcie otoczony swoistym kultem. Dzieci nosiły naszyjniki z ząbków czosnku, aby uchronić się przed epidemią i zarazą. Faraon Cheops nakazał budowniczym piramid spożywać czosnek (codziennie!) w celu utrzymania sił witalnych i zapobieganiu wszelkim chorobom. Hipokrates w rozprawie "Kobieta sterylna" utrzymywał, iż oczyszczony z łuski i zaaplikowany dopochwowo leczy z bezpłodności, a jeżeli kobieta na drugi dzień odczuwa, po powyższej aplikacji, smak czosnku w ustach to na bank zajdzie w ciążę. W Starożytnej Grecji spożywany przed walką miał dodawać wojownikom sił i witalności. Ateńczycy jedli czosnek na potęgę, acz kapłani świątyni Kybele, matki bogów, zakazywali wstępu doń osobom cuchnącym czosnkiem (co podobno nie sprzyjało praktykom religijnym). Jeżeli chodzi o Starożytny Rzym, to tak samo jak w Grecji, dodawał sił wojownikom, dlatego z rozkazu cesarza Nerona, był składnikiem codziennej diety legionistów. Dlaczego więc Ty, drogi przyjacielu, odwracasz się od tej cudownej, używanej od antycznych czasów, rośliny? Jeżeli mierzi Cię rzekomo nieprzyjemny posmak i zapach z ust to, idąc drogą utorowaną przez nowożytnych Włochów, tuż po spożyciu opłucz usta mieszanką soku z cytryny i soli albo zagryź natką pietruszki.


ALLIUM SATIVUM L.  - DZIAŁANIE, SKŁAD CHEMICZNY I PREPARATY.

Po wszystkie informacje odnośnie morfologii i systematyki polecam wikipedię czy jakieś inne mądre książki botaniczne. Osobiście skupię się na preparatach z czosnku i ich leczniczym działaniu (posiłkując się m.in. wiedzą zielarzy rosyjskich). Działa różnie, posiada odmienny skład chemiczny, w zależności od sposobu przygotowania. Używany w postaci świeżej, sproszkowanej, wysuszonej, ekstraktu suchego, olejku eterycznego i maceratu olejowego.

Świeży czosnek działa immunostymulująco - aktywuje funkcje makrofagów, pobudza limfocyty NK, zwiększa produkcję interleukiny-2, TNF (czynnika martwiczego nowotworów) i interferonu gamma. Unieczynnia wolne rodniki z granulocytów obojętnochłonnych. Poprawia perystaltykę jelit i usprawnia działanie przewodu pokarmowego. Zalecana dawka to 9 ząbków czosnku dziennie np. w soku marchwiowym. Zapobiega luźnym stolcom, bólom żołądka, wrzodom. Hamuje biosyntezę cholesterolu w hepatocytach, agregację trombocytów, oksydację lipoprotein. Rozszerza naczynia krwionośne. Niweluje niekorzystne działanie wolnych rodników. Wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze - jest fitoncydem, ale zdaniem doktora Różańskiego, jest to tzw. fitoncyd naruszalny przez bakterie i grzyby w kierunku dezaktywacji i wyrobienia oporności przez mikroby.

Świeży czosnek zawiera S-alkilo-cysteino-sulfotlenki: alliina 0.35-1.3% (S-allilo-L-cysteinosulfotlenek, izo-alliina, methiina). W żywych, nienaruszonych komórkach są to związki bezwonne, ale pod wpływem enzymów rozpadają się do allicyny, a dalej do diallilo- i oligosiarczków. Ponadto do E- i Z-ajoenów. Produkty rozpadu alliiny odpowiadają za charakterystyczny zapach czosnku.

Sproszkowany zawiera 0.5-2.5% allicyny, glutamylopeptyd, saponiny sterydowe; trójterpenowe, lektyny, flawonoidy, polisacharydy, adenozynę, selen związany z aminokwasami.

Wyciągi alkoholowe przygotowane w temperaturze 0 stopni Celsjusza zawierają głównie alliinę. Jeżeli temperatura jest wyższa to wyciąg bogaty jest w allicynę.

Wyciągi olejowe zawierają głównie ajoeny, winylodithiiny i allilo-oligosiarczki.

Olejek eteryczny, uzyskiwany przez destylację z parą wodną, zawiera 50-60% diallilo-oligosiarczków.

Etanolowy wyciąg suchy zawiera allicynę, S-allilocysteinę, S-allilomerkaptocysteinę, alliksynę i związki selenowo-aminokwasowe.

ELIKSIRY MŁODOŚCI.

PRZEPIS NO. I.

400 gram czosnku umyć, obrać z łusek i zetrzeć na tarce. Wycisnąć sok z 24 cytryn, zmieszać z czosnkiem i wlać do słoika. Nie zamykać tylko owinąć otwór gazą. Łyżeczkę (circa 5g) rozprowadzić w szklance przegotowanej wody i wypić. Po okresie 1-2 tygodni znika senność, poprawia się samopoczucie, zwiększa się wydolność organizmu. Działa antysklerotycznie i ogólnie wzmacniająco. Swego czasu, owy specyfik, popularny w guberni Kijowskiej i Charkowskiej.

PRZEPIS NO. II.

Do 1 litra miodu wycisnąć 10 cytryn i wrzucić 10 rozdrobnionych główek czosnku. Wszystko to wymieszać i pozostawić na okres tygodnia. Pić 1 x dziennie po 4 łyżeczki. Według zaleceń zielarzy rosyjskich nie należy szybko łykać tylko smakować owy specyfik. Działanie jak powyższy.

PRZEPIS NO. III.

Najstarszy środek homeopatyczny odkryty przez wyprawę UNESCO w tybetańskim klasztorze oraz przetłumaczony z glinianych tabliczek na większość języków. Receptura sięga okresu 4000-5000 lat p.n.e.

Oczyszcza organizm ze złogu tłuszczu i wapnia, uelastycznia naczynia krwionośne, poprawia kondycję i działanie układu pokarmowego. Zapobiega zawałom, dusznicy, sklerozie, paraliżowi, opuchliznom. Niweluje szumy uszne, zawroty głowy i polepsza jakość widzenia. Odmładza organizm.

350 gram obranych i oczyszczonych ząbków czosnku utrzeć w moździerzu. Wziąć z dna, gdzie więcej soku, 200 gram masy, włożyć do szklanego naczynia i zalać 200 gramami 96 volt spirolu. Naczynie szczelnie zamknąć i przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu przez okres 10 dni. Następnie masę przecedzić przez gazę. Pozostałość na gazie mocno wycisnąć. Po 2-3 dniach od ostatniego zabiegu można zacząć leczenie. Pić kroplami w 1/4 szklanki zimnego mleka, 15-20 minut przed śniadaniem, według poniższego schematu.


Następnie przyjmuje się po 25 kropli 3 x dziennie na czczo, aż do całkowitego zużycia nalewki. Następną kurację można przeprowadzić nie wcześniej niż po 5-ciu latach.

INNE PREPARATY WEDŁUG ZIELARZY ROSYJSKICH.

Syrop z czosnku. Naturalny antybiotyk. Skuteczne remedium na przeziębienie i wszelkiej maści infekcje.

Dusznica - zażywać czosnek z miodem. Wziąć litr miodu, 10 cytryn, 5 główek czosnku. Główki oczyścić, rozetrzeć w moździerzu; z cytryn wycisnąć sok. Wszystko wymieszać i pozostawić pod przykryciem, w chłodnym miejscu, na tydzień. Stosować po 4 łyżeczki 1 x dziennie robiąc około 1 minutowe przerwy w zażywaniu po każdej dawce.

Dymna nasiadówka z czosnku (perski sposób leczenia hemoroidów). Wziąć niewysoką, blaszaną bańkę, położyć na jej dnie silnie rozgrzane cegły i na to nasypać drobno pokrojonego czosnku. Kiedy czosnek zacznie palić się i dymić to usiąść na bańce. Kontynuować nasiadówkę i stosować w miarę potrzeb.

W mołokańskich wsiach Syberii na ból zęba stosowano taki sposób. Drobno pokrojony czosnek przykładano do ręki, do tego miejsca gdzie zwykle mierzy się puls, po przeciwległej do bolącego zęba stronie i bandażowano. Pod czosnek podkładano kawałek gazy.

10 główek czosnku zjedzonych z prażonym mlekiem wyganiało wszystkie glisty. Po dwóch godzinach od zażycia czosnku trzeba zastosować środek przeczyszczający.

5-6 ząbków czosnku oczyścić, drobno posiekać i "rozpuścić" w szklance mleka. Zagotować i pozostawić do wystygnięcia. Stosować w schorzeniach górnych dróg oddechowych po łyżeczce kilka razy dziennie.

300 gram obranego, rozdrobnionego czosnku włożyć do półlitrowej butelki i zalać spirolem. Macerować przez okres 3 tygodni i zażywać po 20 kropli codziennie w 0.5 szklanki zimnego mleka. Środek ogólnie wzmacniający.

Leczenie "młodzieńczych" brodawek - pocierać kilka razy dziennie przekrojonym ząbkiem czosnku.

ZNALEZIONE W SIECI ISTNE DEBILIZMY NA TEMAT ZWIĄZKÓW CZYNNYCH CZOSNKU.

"Substancją, która decyduje o toksycznym działaniu czosnku jest jon wodorotlenkowy sulfonu, który podobnie jak DMSO - dwumetylosulfotlenek, jest trucizną komórek nerwowych." Odkrył to rzekomo jakiś gość, który zajmował się produkcją encefalografów, a odczyty fal mózgowych współpracujących z nim studentów były używane do kalibracji urządzeń. Zauważył, iż w niektórych przypadkach występują anomalie i nieprawidłowości. Dlaczego? Ponieważ owi studenci przed przystąpieniem do badań spożywali we włoskiej restauracji sałatki z czosnkiem (!), czego producent encefalografów w późniejszym okresie kategorycznie zakazał. Owy producent aparatury EEG (ale wtedy jeszcze nie) pracował także w sekcji lotów szkoleniowych. Do zespołu jego pilotów przychodził, średnio raz w miesiącu, lekarz wojskowy i przypominał o nie spożywaniu czosnku przed lotami próbnymi, ponieważ wydłuża to circa trzykrotnie czas reakcji. Dopiero 20 lat później, podczas produkcji aparatury EEG, owy geniusz ogarnął, iż czosnek zaburza synchroniczność fal mózgowych. Ponadto twierdził, iż czosnek jest naturalnym insektycydem i w uprawach żadne owady nie żerują na jego liściach czy kwiatach. No, zaraza, sorey, ale zajmuję się, w okresie wiosenno-letnim, uprawą roślin i czosnek jest rośliną chętnie odwiedzaną przez owady. Z całym szacunkiem dla chłodnego producenta encefalografów, ale kisnę z owych rewelacji.

Jedyne, dla czego związki czosnku są toksyczne, to flora bakteryjna jelit, ale tylko w początkowej fazie stosowania. Ewentualnie, bardzo naciągając pewne teorie, to wszystkie powyżej opisane objawy można podciągnąć pod skutki dysbakteriozy. Osobiście nie pokusiłbym się o takie stwierdzenie.

***

Komentarze