Magiczna rodzina niepozornych bylic.

Są cztery rośliny o najsilniejszych właściwościach magicznych według wierzeń naszych słowiańskich przodków:

 - Bylica pospolita;
 - Bylica piołun;
 - Draganek (Estragon);
 - Dziurawiec.

BYLICA POSPOLITA - w Starożytnym Egipcie roślina owa została poświęcona bogini Izydzie, a jej łacińska nazwa - Artemisia vulgaris L. pochodzi od Artemidy (greckiej bogini płodności, strażniczki łona).
 - Indianie nacierali się bylicą podczas rytuałów poszukiwania swoich zwierząt przewodników; ale także i osoby, które dotknęły tabu/fetysza -> pozbywanie się złej magii i uroków.
 - Suszonym i świeżym zielem przyozdabiano wejścia do budynków/zagospodarowań wiejskich -> ochrona przed "złym okiem", urokami, niesprzyjającymi bądź złośliwymi duchami; w przypadku leczenia i odpędzania chorób zsyłanych przez diabła i jego sługi - czarownice - tzw. FEBRA.
 - Zrywana w wigilię św. Jana (22.VI) kiedy to robiono z niej wieńce na głowę co miało odpędzić uroki i złe czary.
 - Silnie związana z magią miłości - pary zakochanych obwiązywały się pasami z bylicy i skakały nad ogniskiem co miało silnej związać uczuciowo i uchronić miłość przed knowaniem zawistników; im bardziej udany skok tym wróżba szybszego zamążpójścia danej pary. Młodym po ślubie robiono legowiska z bylicy i dziurawca w celu zwiększenia płodności i popędu seksualnego.
 - Kładziona pod poduszką/łóżkiem zwiększała popęd i siłę erotyczną.
 - "Łamanie bylicy" - obrzęd, który odbywał się w Noc Świętojańską polegający na wpatrywaniu się przez ułamane łodygi bylicy tak długo, aż po drugiej stronie patrzącego otworzy się bariera do magicznego świata i ujrzy się "trzecim" okiem postać przyszłego narzeczonego/narzeczonej.
 - Używana w celu cofania skutków "magii związania" -> tj. klątw rzucanych na narządy rodne - "zamykanie łona" jak sama nazwa wskazuje dotyczyło to kobiet i powodowało magiczną oziębłość seksualną. "Wiązanie sznura" - dotyczyło mężczyzn i powodowało impotencję.
 - Dymem z palonej bylicy przepędzano złe duchy, odczarowywano uroki, oczyszczano energię miejsca i ludzi.
 - Odwracanie złego losu -> wrzucanie pasa z bylicy do ognia ze słowami -> "Niech przeminie i spłonie razem z tym zielem całe moje nieszczęście!"
 - Noszona przy sobie odpędza węże. Wkładana do butów chroni stopy przed skutkami długiej podróży. Najlepiej zbierać bylicę za tzw. siódmą miedzą (najsilniejsze właściwości magiczne).
 - Przywiązywane kępy bylicy nad drzwiami bądź pod sufitem chroniły domostwo od uderzenia pioruna. Wtykana w cztery kąty pola chroniła przed gradem, suszą, nieurodzajem, głodem i zarazą upraw.
 - Okadzanie bylicą -> zbieramy pączki i liście przed kwitnieniem. Robimy w palcach kuleczki i wrzucamy do specjalnego węgla do kadzenia. ->  zabieg stosowany głównie w rytuałach przejścia tj. zmiany grupy wiekowej, społecznej, ciąża, pogrzeb - okadzanie trupa. Także tyczy się to przejścia stricte fizycznego przez "bramy"/podróże.
 - Wieńce z bylicy chroniły także przed opętaniem.
 - Wcierano świeży sok z całej rośliny w zwierciadła w celu zwiększenia ich właściwości wróżebnych.
 - MAŚĆ NA LATANIE (WYJŚCIE Z CIAŁA) Z BYLICY, PREPARAT NA "WYPĘDZENIE MARTWEGO DZIECKA" czy LEK NA NIEPŁODNOŚĆ opisane w dziale "Słownik wiedzy tajemnej" -> "Artemisia vulgaris L. - preparaty nie tak znowu farmakopealne."

BYLICA ESTRAGON, BYLICA GŁUPICH, MAŁY SMOK (Artemisia dracunculus L.)- jedyna właściwość owego magicznego ziela to odpędzanie węży, a co za tym idzie złych duchów, demonów. Wszystkiego co metaforycznie i dosłownie kryje się pod pojęciem - wąż. Bardzo silna roślina ochronna, działaniu, której nie oprze się żaden zły duch.

BYLICA PIOŁUN (Artemisia absinthium L.) - bardzo podobne właściwości jak jej poprzedniczka BYLICA POSPOLITA. Wszakże roślina należy do tej samego rodzaju arcyważnych, naszych rodzimych, magicznych ziół.
 - Rzucana na żarzące się węgle -> ochrona przed włóczącymi się na ziemi i w powietrzu złymi duchami. Kadzidła z piołunu używane są do wzmacniania efektów wróżbiarstwa i jasnowidzenia. Okadzano również chorych w celu pozbycia się dolegliwości; oczyszczanie z negatywnej i ciężkiej energii; rozpoczynanie medytacji.
 - Pali się suszone listki piołunu w ogniu poprzedzając to życzeniami czy intencjami w celu ich ziszczenia.
 - Znosi działanie cykuty i muchomora plamistego.
 - Wkładana do butów zabezpiecza przed długą podróżą. Ponadto tworzy wokół podróżującego magiczny krąg ochronny gdzie wstępu nie ma żaden typ złej energii.
 - Używana tak samo w rytuałach przejścia - podawane umarłym - całe łodygi z kwiatami -> ułatwienie przejścia na drugą stronę. Przystrajanie trumien i zmarłych w tym samym celu. Palono kadziła z piołunu w celu pozbycia się zapachu trupa z pomieszczenia gdzie przybywał zmarły. Odpędzanie śmierci.
 - W dzień św. Łukasza (18.X) sproszkowany umożliwia ujrzenie swojej prawdziwej miłości - magia miłosna.
 - Sproszkowane zioło może być użyte do wyznaczania magicznego kręgu. Używane przy rozpoczynaniu i kończeniu wszelkiej maści magicznych rytuałów.
 - Wcieranie soku ze świeżych roślin w zwierciadła i kryształy -> zwiększenie zdolności wróżebnych owych przedmiotów.
 - Tak samo jak wymieniona wyżej bylica pospolita, piołun, wieszany w pomieszczeniach chroni przed złą energią, pechem, złośliwymi duchami; a wkładany pod poduszkę, do łóżka, w materac wzmaga potencję i popęd seksualny.
 - Wszelkie rytuały magiczne z użyciem bylicy piołun wykonujemy najlepiej w poniedziałek w piękny słoneczny dzień.

Komentarze