Arystoteles i Wergiliusz stosowali długo przed naradzeniem Chrystusa. A Ty?

PROPOLIS.




Jakiś już czas temu dostałem od mojego dobrego ziomeczka dość sporo propolisu i postanowiłem go wykorzystać w celach leczniczych robiąc z niego prostą nalewkę na czystym spirytusie, jak i on sam mi polecił. Generalnie proporcja wynosi - 50 g propolisu na 250 ml spirytusu (ja tam robiłem na oko). Odstawiamy w ciemne miejsce na 14 dni mieszając co drugą dobę. Otrzymany roztwór zlać przez gazę do ciemnych, wyparzonych butelek. Osad otrzymany po ekstrakcji możemy wykorzystać do okładów przy chorobie reumatoidalnej. Owinięty w gazę przykładać do, ówcześnie nasmarowanego tłustym kremem, bolącego miejsca.

Ma bardzo szerokie zastosowanie w schorzeniach górnych dróg oddechowych, zapaleniach bakteryjnych, chorobach wirusowych, wrzodach dwunastnicy, ranach, oparzeniach etc. Oto kilka dekoktów wiedźmińskich prosto z mojego cechu:

1. Przy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych 15-20 kropli nalewki na łyżkę cukru trzymać chwilę w ustach albo 50 kropli nalewki na 250 ml wody do płukania jamy ustnej.

2. Przy chorobie wrzodowej dwunastnicy i żołądka 20-50 kropli na szklankę ciepłego mleka i pijemy 2x dziennie albo 30-40 kropli na szklankę odwaru z siemienia lnianego - pić pomiędzy posiłkami po 1/2 szklanki.

3. Zapalenie wątroby - 50 kropli nalewki na 1/2 szklanki wody pić 2x dziennie.

4. Na osłabioną odporność - 20-40 kropel nalewki na łyżkę miodu rozpuszczoną w letniej wodzie. Pić 3x dziennie.

5. Zranienia, owrzodzenia skóry, oparzenia, grzybice - 3-5 ml nalewki rozprowadzić w szklance wody i przemywać chorobowo zmienione miejsca.

6. Choroby dziąseł i przyzębia - przykładać nasączony nalewką propolisową wacik.

7. Na choroby układu moczowego - 50 kropli nalewki z łyżką miodu i łyżeczką pyłku na szklankę wody. Ową miksturę pić 2x dziennie przez okres około 1 miesiąca.




Kit pszczeli ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, antywirusowe, antygrzybicze, przecipierwotniakowe, znieczulające i regenerujące. Zwalcza gronkowca złocistego, dwoinki kataralne, paciorkowce, niektóre szczepy prątków gruźlicy. Przeciwdziała rozwojowi wirusa grypy i drożdżaków.

Przyspiesza gojenie się ran, leczy schorzenia skóry (czyraki, oparzenia, trądzik, łuszczyca, grzybice). Propolis umożliwia szybkie gojenie się ran po amputacjach, może pomóc przy złamaniach, schorzeniach stawów, bolesnych pustych zębodołach. Z powodzeniem stosowany w schorzeniach górnych dróg oddechowych, gardła i krtani. Poleca się osobom chorym na hemoroidy, wrzody i stany zapalne żołądka, dwunastnicy, jelit i osobom chorym an zapalenie pęcherza moczowego. Powinien być także stosowany przez anemików ze względu na zawartość w swoim składzie żelaza.

Nazywany antybiotykiem XXI wieku. Zastanawiam się czy przypadkiem nie mamy pod nosem cudownego, naturalnego panaceum na wiele schorzeń. Z drugiej strony dlaczego ludzie wolą pójść do lekarza po receptę na leki syntetyczne niż sięgać po stare, sprawdzone metody leczenia. Żyjemy w społeczeństwie lekomanów i nawet z tym nie diluję.

Komentarze