Matki Boskiej Zielnej - symboliczny sens święconych ziół.

I. Bylica - "matka ziół" - w tradycji magii leczniczej -> ziele życia; w czarnej magii zaś używana jak trucizna, roślina przynosząca śmierć i szaleństwo. Tzw. roślina księżycowa, której spalanie mogło odganiać zły los. 1 z 9 "świętych ziół" według wierzeń Anglosasów. W dawnej Polsce wierzono, iż jest to zioło o najsilniejszych właściwościach magicznych.

II. Mirt - w dawnej Polsce -> dziewictwo, młodość, płodność, szczęście, życie; ale i śmierć, odrodzenie, oczyszczenie. Starożytny Rzym i Grecja - symbol dziewictwa poświęcony bogini Afrodycie. Według św. Hieronima - symbol woni Chrystusa. Według św. Grzegorza - symbol cnoty, wstrzemięźliwości, opanowania siebie i empatii.

III. Hyzop - Arabowie i Żydzi -> używany w rytuałach oczyszczania. Bardzo wonne ziele używane jako kropidło. Symbolika związana z jego zastosowaniem -> rytuał pokrapiania za pomocą ziela hyzopu - oczyszczenie duszy z grzechów i stosowane jako lek do oczyszczania płuc.

IV. Wrotycz - łac. nazwa tego ziela tanaceum - wywodzi się ze słowa "nieśmiertelność". Wzmacnia siły życiowe, pomaga zachować młodość i witalność. Ze względu na swoje silne właściwości antyseptyczne był stosowany jako ochrona przed śmiercią. W wielu krajach używane niegdyś do wypieku wielkanocnych ciastek o gorzkim smaku mających przypominać gorzkie zioła jadane podczas żydowskiej Wielkanocy - Pesach.

V. Ruta - zioło mające miano "wszechleku"; amulet p//czarom. W dawnej Polsce symbol niewinności i dziewictwa. "Panna rutkę sieje" - oznaczało to tyle, że wychodzi za mąż. Wianek dla panny młodej robiono z ruty, barwinka i rozmarynu.

VI. Dziurawiec zwyczajny - jedno z najsilniejszych magicznych i leczniczych ziół w ogóle. Zioło uważane za święte mające moc wypędzania złych duchów. Uniwersalny lek według wierzeń wielu ludów. Główna roślina świętojańska - "ziele św. Jana".

VII. Barwinek - inna nazwa "fiołek czarownika" mówi sama za siebie.

VIII. Mak - symbol nocy, snu, zasypiania, ciszy; wyraźnie kojarzony z symboliką śmierci.

IX. Koniczyna - w chrześcijaństwie trójlistek koniczyny symbolizuje Trójcę Świętą; w magii druidycznej - święta roślina czarodziejska -> symbol życia. W Starożytności - ważna roślina lecznicza. W mitologii słowiańskiej - kwiat poświęcony bogini Dziewannie - symbol władzy ducha ponad ciałem.

Komentarze